جستجو

تبلیغاتطناب کوهنوردی

   

   

  طناب کوهنوردی

  همانطور که می دانید یكی از وسایل قدیمی ، اولیه و ضروری كوهنوردی ، طناب است . در كوهنوردی زمستانی و هیمالیایی ، غارنوردی ، سنگنوردی ، یخنوردی و دره نوردی ، طناب از وسایل اصلی در صعود و فرود می باشد . در واقع سایر ابزار فنی كوهنوردی به نوعی در ارتباط و تماس با طناب می باشند . طناب وسیله ارتباطی و حمایتی بین كوهنوردان می باشد .

  طناب های كوهنوردی دارای قطر ها و كاربردهای متنوعی به شرح زیر می باشند :
  قطر طناب به میلیمتر / كاربرد / تحمل شوك به کیلوگرم / تحمل وزن به کیلوگرم
  3 / بندكفش ، بند حمایت چكش و سایر ابزار / صفر / 250
  5 / طنابچه پروسیك ، ركاب / صفر / 620
  7 / طناب انفرادی ، فرود دولای اظطراری ، بلوك / صفر / 1335
  8 / طناب انفرادی ، فرود دولای اظطراری ، بلوك / 490 / 1700
  9 / طناب انفرادی ، دولا صعود و فرود ، بلوك ، صندلی / 570 / 1990
  11 / یك لا صعود و فرود / 1050 / 2800
  12 و 13 / تیرول

  اخیرا سایزهای میانه و زوج دیگر نیز توسط كارخانجات مختلف ساخته شده است ؛ مانند 10.5 میلیمتر و غیره . معمولا طنابهای سایز فرد برای سنگنوردی و سایز زوج برای یخنوردی بكار می روند . بر خلاف طناب های معمولی و پلاستیكی كه الیاف آن بصورت مارپیچی بدور هم پیچیده و در نتیجه رویه آنها مواج است ؛ طناب كوهنوردی از رشته هایی موازی و سفید رنگ از جنس ابریشم مصنوعی و پریلون در داخل یك روكش محافظ رنگارنگ و بافتنی تشكیل شده است . در شركت های مختلف تولید كننده طناب كوهنوردی ، رنگ و یا شكل بافت این روكش متفاوت می باشد .
  یك حلقه طناب صعود و فرود كوهنوردی معمولا 50 یا 40 متر طول و 10 تا ۱۱ میلیمتر قطر و هر متر آن دو تا سه هزار تومان قیمت دارد ! در دو سر طناب یك نوار چسب سفید رنگ وجود دارد كه مشخصات طناب از قبیل قطر ، طول ، كاربرد ، خصوصیات فیزیكی و ... با علایمی مشخص و استاندارد نوشته شده است . برخی از خصوصیات فیزیكی كه در طنابهای جدید دیده می شود عبارتند از : ضد آب بودن ( مخصوص صعود های زمستانی ، غارنوردی و یا دره نوردی ) ، مقاومت در برابر سایش به لبه های تیز و برنده ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و ... . بطور كل طنابهای كوهنوردی به دو نوع استاتیك و دینامیك تقسیم بندی می شوند .

  تعاریف :
  ۱ - طناب دینامیك : بدلیل موازی بودن رشته های داخلی و جنس آن حالت ارتجاعی دارد و هنگام سقوط كوهنورد كمی افزایش طول میابد كه در نتیجه باعث كاهش میزان ضربه وارده به كوهنورد می گردد . كاربرد اصلی آن در جایی است كه احتمال سقوط وجود داشته باشد ، مانند سنگنوردی و یخنوردی .
  ۲ - طناب استاتیك : رشته های داخلی آن كمی حالت بافت مارپیچی داشته و فاقد حالت ارتجاعی بوده و كاربرد آن بیشتر در جایی است كه بر روی طناب صعود و فرود انجام می گیرد . مانند غارنوردی و صعود زمستانی ( هیمالیایی ) .
  ۳ - تحمل شوك : شوك ناشی از وزنه ای ( با عدد مشخص شده در جدول فوق ) از ارتفاع یك متر .
  ۴ - تحمل وزن : تحمل وزنی ( با عدد مشخص شده در جدول فوق ) در طول طناب بدون هیچ سقوط و شوكی .
  ۵ - طناب انفرادی : طناب شخصی كه هر كوهنورد ( در هر رشته ای ) باید در كوله خود داشته باشد . قطر این طناب بین ۶ تا 9 میلیمتر و طول آن بین 6 تا 7 متر است . این طناب در مواقع مختلف كاربردهای فراوانی دارد ؛ از جمله : درست كردن صندلی اظطراری فرود و صعود ، حمل مجروح و ... . 6 - تیرول : طنابی كه بین دو نقطه مرتفع ( دو سوی یك دره و یا رودخانه ) بصورت افقی و یا شیب دار بسته شده و جهت حمل و انتقال بار و یا افراد از آن استفاده می شود .

  نكات ایمنی :
  ۱ - هیچگاه طناب روی لبه تیز سنگ و خاك كشیده نشود ! ۲ - مواظب باشید كه طناب داخل مواد روغنی نیافتد ! ۳ - طناب را تنها با آب سرد ( یا بسیار ولرم ) بشویید . در صورت نیاز از مواد شوینده ای كه برای پوست انسان مضر نیستند ( مانند صابون ، مایع دستشویی ، شامپو و ... ) نیز می توانید به اندازه کم استفاده كنید ! ۴ - طناب شسته شده را بدور از تابش مستقیم آفتاب و منابع حرارتی دیگر پهن كنید تا جریان هوا آنرا خشك نماید ! ۵ - هنگام صعود های متوالی از هر دو سر طناب استفاده كنید تا پیچش ، اصطكاك و ساییدگی در تمام طناب تقسیم شود . ۶ - تعداد شوك هایی كه یك طناب می تواند تحمل كند محدود است ، بنابر این از كارهایی كه شوك های متوالی به طناب وارد می سازد (‌ مانند بكسل ماشین ، طناب كشی و ... ) با طناب كوهنوردی خودداری نمایید ! ۷ - از طناب دیگران كه نمیدانید چه بلاها و شوك هایی را تحمل كرده است در صعودهای جدی استفاده ننمایید ! ۸ - و مهمترین نكته این كه طناب جان كوهنورد است . هیچگاه جان خود و یا دیگران رازیرپاله نکنید

   


  این مطلب تا کنون 21 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 6 شهريور 1390
  منبع
  برچسب ها : طناب ,كوهنوردی ,صعود ,فرود ,تحمل ,رشته ,طناب انفرادی ,طناب كوهنوردی ,حالت ارتجاعی ,داشته باشد ,استفاده كنید ,فرود دولای اظطراری ,
  طناب کوهنوردی

تبلیغات


  تبلیغات شما در این قسمت

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 10 فروردين 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر